Tisacoop je preduzeće sa 28 godina iskustva koje se bavi uvozom i distribucijom mađarskih prehrambenih proizvoda, a od nedavno i otkupom i preradom meda. Njihova nova grana, Tisamed, će podržati pčelare u Vojvodini i omogućiti plasman meda na domaćem i inostranom tržištu. Ova inicijativa podržana je i od strane mađarske vlade, a preduzeće planira proširenje skladišnih kapaciteta i izgradnju fabrike meda.
Tisacoop - Budući najveći integrator meda u Vojvodini
Tisacoop, preduzeće sa sedištem u Mađarskoj, sa 28 godina iskustva stoji iza sebe. Prvenstveno se bavi uvozom mađarskih prehrambenih proizvoda i sirovina, kao i maloprodajom i veleprodajom istih. Od ove godine, Tisacoop je počeo da se bavi otkupom i preradom meda. Osnovano je 1990. godine kao porodična firma koja se u početku bavila tradicionalnom maloprodajom i veleprodajom, da bi od 2000-ih godina specijalizovala uvoz i distribuciju prehrambenih proizvoda iz Mađarske.
Uspesi i razvoj
Kao plod decenija uspešnog rada, danas Tisacoop zastupa preko pedeset proizvođača iz Mađarske sa oko 900 proizvoda, uglavnom iz oblasti mesa, mlečnih proizvoda, slatkiša i vina. 2012. godine, odlučili su da otvore sopstvene maloprodajne objekte. Danas su to trgovine pod nazivom Hungarikum koje su namenjene prezentaciji i prodaji široke palete mađarskih proizvoda. Pored dostupnosti proizvoda, ove prodavnice takođe predstavljaju kulturnu i umetničku vrednost posetiocima u Magliću, Subotici, kao i Beogradu, a sada već i sa dva objekta u Novom Sadu.
Tisamed - Novi korak ka uspehu
Ključ uspeha je neprestani razvoj, a to se vidi i na primeru Tisacoopa, koji od ove godine pokreće novu granu - integraciju meda. Već u maju će biti završeni veliki kompleksi u kojima će se obavljati sakupljanje, skladištenje, analiza, prerada, pakovanje i prodaja meda kako na domaćem, tako i na inostranom tržištu. Tako je nastao Tisamed, koji okuplja i pomaže pčelarima u Vojvodini. Tehnološko rešenje za fabriku meda prilagođeno je savremenim zahtevima.
Podrška novom brendu
O novom poslovanju i brendu Tisamed, kao i ulozi integratora, izvestili su direktori preduzeća, Karolj Kermoci i Zoltan Kermoci.
"Primetili smo inicijativu mađarske vlade za podršku ekonomskom razvoju u Karpatskom basenu, kao i prošlogodišnji javni poziv za značajne poljoprivredne projekte koje je pokrenula Fondacija Prosperitati. Naš cilj je bio da integrišemo pčelare sa teritorije Vojvodine, da otkupimo njihov med i prvenstveno ga plasiramo na izvoznom tržištu. Ovo je potpuno nova oblast delovanja za naše preduzeće, koje se do sada bavilo prvenstveno trgovinom, ali 28 uspešnih godina i dobro organizovano preduzeće koje zapošljava 80 radnika garantuju pčelarima da imamo pouzdanog partnera. Trgovinski karakter će i dalje biti dominantan, ali nakon uspešne prijave, započeli smo razvoj koji podrazumeva proširenje skladišnih kapaciteta na našoj lokaciji u Magliću za dodatnih 1500 kvadratnih metara skladišnog prostora, kao i izgradnju fabrike meda od 750 kvadratnih metara, koja će imati kapacitet od 1000 tona godišnje", izjavili su direktori.
Integracija u savremenom svetu
Naša uloga kao integratora je da upravljamo procesom sakupljanja meda u potpuno kontrolisanom sistemu. Jedan od najvažnijih elemenata ovog procesa jeste garantovanje kvaliteta meda u skladu sa očekivanjima kupaca. Kako bismo obezbedili kvalitet meda, pre samog procesa sakupljanja, posećujemo pčelara, uzimamo uzorak meda i testiramo ga u našem laboratoriji. Određene parametre ćemo takođe testirati u saradnji sa spoljnim partnerima, uključujući i laboratorije kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Ukoliko je med odgovarajućeg kvaliteta i postignemo dogovor oko cene, obavljamo sakupljanje meda – objasnio je Zoltan Kormoči, ističući da teže ka dugoročnoj saradnji sa pčelarima, jer i njima leži obaveza da podrže rad pčelara. To podrazumeva ne samo sakupljanje meda, već i obezbeđivanje različitih ulaznih materijala i pčelarske opreme u skladu sa integratorskim sporazumom, čiju će cenu proizvođači moći da izmire naknadno od prihoda od prodatog meda. Takođe, žele da se fokusiraju na obuku i edukaciju, koju planiraju da realizuju u saradnji sa priznatim stručnjacima i organizacijama specijalizovanim za obuku.
Podrška pčelarima
Prospeitati Fondacija će uskoro objaviti konkurs za podršku pčelarima, čije će ovogodišnje dotacije omogućiti šire i fleksibilnije korišćenje sredstava. Visina dotacija će se kretati između 1,2 i 2,4 miliona dinara, zavisno od veličine pčelinjak. Ove cifre su znatno veće od prethodnih konkursa i pružaju odličnu priliku za ubrzan razvoj pčelarstva.
Tisacoop kao integrator
U 2018. godini, Tisacoop će okupiti 150 pčelara čije proizvode će otkupiti, što će pomoći njihovom opstanku.
Broj zainteresovanih pčelara već sada premašuje 150, što pokazuju dosadašnji odzivi. Sproveli smo preliminarno istraživanje i poslali uzorke meda u nezavisnu laboratoriju u Mađarskoj, gde su potvrdili da je med proizveden u našem regionu jedan od najkvalitetnijih. To nas dodatno ohrabruje da ćemo moći plasirati med proizveden u Vojvodini na tržišta zapadne Evrope, Dalekog istoka i arapskih zemalja. Postoje mnogi segmenti na tržištu gde možemo plasirati ovakav kvalitet proizvoda, što smo već sada sigurni.
Logistički centar i laboratorija u Magliću
Da li će biti dovoljno kapaciteta?
Kada je reč o godišnjoj proizvodnji meda u Srbiji, možemo govoriti o količini od 6 do 12 hiljada tona, u zavisnosti od godine, od čega se procenjuje da Vojvodina doprinosi skoro 30%. U poređenju sa Mađarskom, koja proizvodi gotovo istu količinu meda sa tri puta više pčelinjih zajednica, smatramo da imamo značajan potencijal za razvoj pčelarstva, te da planirani kapacitet od 1000 tona uopšte nije preteran, naprotiv. Naš primarni cilj su proizvođači iz Vojvodine, jer je ovaj program zapravo namenjen vojvođanskoj mađarskoj zajednici i ima za cilj da podrži ostanak i starijih i mlađih ljudi. Zanimljivo je da sve više mladih vidi perspektivu u pčelarstvu, ne samo starija generacija. Sa druge strane, da bismo obezbedili odgovarajuću količinu meda, postoji dva ključna faktora koji su presudni za pčelare; cena i rok plaćanja. Kada je reč o ceni, trudićemo se da otkupimo med po konkurentnim cenama koje odgovaraju tržišnim uslovima, dok ćemo garantovati isplatu u roku od najviše 30 dana. Ovo ćemo takođe učvrstiti u ugovoru – objasnio je Karolj Kormoči.
A potencijalni razvoj pčelarstva u bliskoj budućnosti
Novi radni prostor
U bliskoj budućnosti postoji plan za otvaranje novog proizvodnog pogona koji će stvoriti dodatnih dvadeset radnih mjesta. Ovaj pogon će se baviti proširenjem proizvodnje meda i logističkim operacijama. Očekuje se da će ovaj moderan pogon zadovoljiti sve zahtjeve suvremenog doba.
Proces proizvodnje
Proces proizvodnje započinje sakupljanjem meda u čistim bačvama koje su označene metalnim oznakama i barkodovima. Ove oznake će omogućiti praćenje kretanja bačvi i meda, kao i provjeru kvaliteta proizvoda prije kupovine u laboratoriji na lokaciji.
Asortiman proizvoda
Proizvođači će se fokusirati na proizvodnju suncokretovog meda, koji čini oko 50% proizvodnje meda u regiji. Također, proizvodnja uključuje i manje količine uljane repice, bagrema i drugih vrsta meda. Bez obzira na vrstu meda, postoji potražnja za visokokvalitetnim proizvodima na međunarodnom tržištu, a EU uglavnom ovisi o uvozu. Uz odgovarajuće uvjete, moguće je proizvesti visokokvalitetni med i zadovoljiti potrebe za tim proizvodom. Kupci se fokusiraju na visokokvalitetne proizvode, stoga je ključno osigurati pouzdane dobavljače.
Tržište i kvaliteta
Proizvođači imaju ciljnu prodaju na tržištima koja su izrazito konkurentna, stoga je ključno osigurati visoku kvalitetu proizvoda. Ovo omogućava proizvođačima da pruže perspektivu pčelarima koji žele dugoročno proizvoditi visokokvalitetni med i pronaći stabilno tržište za svoje proizvode.
Fokus na izvozu
U poslednje vreme se sve više govori o mogućnostima izvoza kvalitetnih proizvoda iz zemlje. Postavlja se pitanje da li postoji rizik da se vrhunski proizvodi izvoze, dok kod kuće ostaju jeftiniji i manje kvalitetni proizvodi. Kada je reč o medu, postoji jasna strategija koja se oslanja na izvoz kao ključni faktor uspeha. Cilj je da se 70-80% meda plasira na stranim tržištima, dok se preostalih 20-30% planira prodati na domaćem tržištu.
Potencijal meda
Kako ističu stručnjaci, med ima ogroman potencijal ne samo u prehrambenoj industriji, već i u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Ovo otvara mogućnosti za dalji razvoj i unapređenje proizvoda. Iako se trenutno nalazimo na početku tog puta, važno je istaći da postoji spremnost za dalji razvoj i usavršavanje proizvoda u skladu sa zahtevima tržišta.
Saradnja sa pčelarima
Za uspeh medne industrije od ključnog značaja je saradnja sa pčelarima koji obezbeđuju sirovinsku osnovu za proizvodnju. Važno je naglasiti da uspešnih 28 godina poslovanja pruža čvrstu osnovu za buduću saradnju sa pčelarima. Ovo ih motiviše da se pridruže timu koji već ima svoje mesto na tržištu.